Χαμόγελα και διακρίσεις για την Αναστασία

Η Αναστασία Παρασκευούδη κατέλαβε τη δεύτερη θέση του Bitola Open U14, τουρνουά της 3ης κατηγορίας U14 της Tennis Europe, καθώς ηττήθηκε στον τελικό της διοργάνωσης από την Σκοπιανή Jana Ognjanovska.

paraskevoudiH Παρασκευούδη ολοκλήρωσε τη φανταστική εβδομάδα της στο Bitola της ΠΓΔΜ, με μια συμμετοχή σε τελικό και τη δεύτερη θέση στο ταμπλό των κοριτσιών U14 της διοργάνωσης της Tennis Europe.

Στον τελικό, που έγινε το πρωί του Σαββάτου, η 13χρονη Ελληνίδα αθλήτρια ηττήθηκε από την Σκοπιανή Jana Ognjanovska, Νο. 2 στο ταμπλό και Νο. 120 στα 14άρια της Tennis Europe, με 6-2, 6-1.

Η Αναστασία, η οποία ήταν στο Νο. 3 του ταμπλό και βρίσκεται στο Νο. 236 στην κατάταξη των κοριτσιών U14 της ΕΤΑ, πέτυχε 4 νίκες χωρίς να χάσει σετ, στην πορεία της μέχρι τον τελικό.

Στον 2ο γύρο, όπου πέρασε με bye, επιβλήθηκε της Σκοπιανής Jovana Bozinovska, με 6-0, 6-0. Στον 3ο γύρο κέρδισε την Βρετανίδα Daisy Chapman (No. 13 ταμπλό), με 6-0, 6-1, ενώ στα προημιτελικά απέκλεισε την Ιταλίδα Luna Urso (No. 7 ταμπλό), με 6-3, 6-2. Στα ημιτελικά κέρδισε τη Βουλγάρα Anita Ivanova, No. 5 του ταμπλό, με 6-4, 6-1.